کودکان 6 سال

     معرفی

 برنامه های گروه سنی 6 سال در قالب یک دوره 8 ماهه از ابتدای مهر تا پایان اردیبهشت در نظر  گرفته شده. این دوره تحت عنوان « مهارتهای ورود به دبستان » ویژه این گروه سنی طراحی و   ارائه می شود. این دوره نیز همه اهداف اساسی آشیانه برای کودکان را در بر دارد همچنین به  گونه ای طراحی شده که کودکان 6 ساله  علاوه بر همه برنامه های مذکور در بخش کودکان  5 - 3  سال، فعالیتها و شرایط ویژه ای را تجربه کنند که  خلاصه آنها به شرح زیر می باشد.

 1. در این دوره علاوه بر فعالیتهای گروهی و ارتباط و تعامل، خصوصیات شخصی و توانمندی ها و ضعف های هر کدام از بچه ها به طور دقیق مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد، در این راستا توصیه های لازم به خانواده ارائه می گردد و برای برطرف نمودن ضعفها، راه کارهای علمی و تمرینات ویژه ارائه می گردد.

   

  بررسی اندامهای گیاهان

   

   

  روز ساز ؛

  آشنایی با سازهای مختلف

  کتاب سازی؛ آشنایی با بخش های مختلف یک کتاب از طریق ساخت یک کتاب به صورت دسته جمعی

 2. ارائه و انتقال مفاهیم ساده علوم و محیط زیست از طریق گفتگو، مشاهده و تجربه مستقیم
 3. ارائه و انتقال مفاهیم ساده و پایه ریاضی به وسیله بازی و فعالیتهای خلاق.
 4. تمرینهای ساده و اولیه به واسطه نقاشی و بازیها برای آشنایی با شکل حروف فارسی با تأکید بر نحوه  صحیح به دست گرفتن قلم و توجه و دقت  به چرخش ها و جهت ها در ارائه آنها.
 5. علاوه بر فعالیتهای روزانه همراه موسیقی که به طور کامل در بخش ویژه کودکان  5- 3 سال توضیح   داده شده، کودکان در دوره ویژه 6 ساله ها یک فعالیت ماهانه موسیقی نیز دارند که تحت عنوان  « روز ساز » به منظور آشنایی با یکی از آلات موسیقی ایران در این روند ارائه می گردد. خصوصیات، اجزاء، صدا و نحوه نواختن آن کاملا عملی و عینی توسط کودکان تجربه می گردد. بچه ها در این روز   ارتباطی ساده و بی واسطه را با ساز تجربه می کنند.
 6. کتاب سازی ؛ بررسی اجزاء یک کتاب، مطالعه و تجربه عملی و بحث و بررسی پیرامون تک تک اجزاء به وجود آورنده یک کتاب و در نهایت آماده سازی و ساخت یک کتاب با همکاری همه افراد کلاس.
 7.  تجربه و انتقال چندین بازی بومی که با توجه به شاخص های رفتاری و شخصیتی کودکان 6 ساله   بازآفرینی شده اند. این بازیها به شکلی کاملاً غیر مستقیم کودکان را به همراهی و مشورت با یکدیگر  ترغیب می کنند و در عین حال گستره شناخت آنها را نسبت به گونه های متفاوت بازی نیز وسعت می بخشند.

  

                                                      کودکان آشیانه در تپه های عباس آباد

در روزهای پایانی هر دوره دو یا سه اردو برای کودکان 6ساله ترتیب می دهیم. برای این اردوها اماکن و شرایطی  را در نظر می گیریم که کاملاً با مباحث و موضوعات مطرح شده در طول دوره 6سالگی کودکانمان مرتبط باشد، بدین ترتیب این اردوها به عنوان یک مکمل آموزشی هدفمند و غیرمستقیم در قالب یک تفریح شاد ، و به یادماندنی،  ارایه می گردند.

کودکان 6 ساله تنها و بدون همراهی هیچکدام از بزرگترهایشان به این اردوها می آیند و همگی مسئول حفظ  سلامت خود و دیگران می باشند. آنها در طول این برنامه قواعد حضور در یک اردوی حرفه ای را نیز می آموزند

اعتماد به نفس، مسئولیت پذیری، حضورفعال و استقلال از دیگر دستاوردهای این فعالیت می باشد.

در نهایت این اردوها با تمام حواشی و شرایط خاص خودشان تأثیرات بسیار مثبت ،سازنده و ماندگاری بر کودکان دارند؛ چنانکه بنابر اظهارات خودشان جزء بهترین خاطرات 6 سالگیشان محسوب می شود.

 در پایان هر دوره یک نمایشگاه جذاب و دیدنی از فعالیتهای برگزیده و ویژه کودکان 6 ساله برگزار می شود. شرایط و روال برگزاری این نمایشگاه به خودی خود حاوی ویژگی های بسیار آموزنده و مثبت می باشد و کودکان را کاملا درگیر می کند به طوری که گاه تغییرات و واکنشهای کودکان در این روند اولیاء و حتی دیگر مخاطبین را متحیر و شگفت زده می نماید.

 

*

                                                  
                                                            
 

 

نمایشگاه دستاوردهای کودکان 6 ساله 

این نمایشگاه به مدت یک هفته از 90/3/31 تا 90/3/24 (به جز پنجشنبه و جمعه) صبحها از ساعت 14_ 9 دایر می باشد.(بازدید برای عموم آزاد است)

اگر به نمایشگاه ما بیایید بسیار خوشحال می شویم و اگر به کارهایمان با دقت و حوصله نگاه کنید مطمئنیم که از آنها خوشتان خواهد آمد هر بخش توضیحاتی دارد که اگر آنها را بخوانید از کارهایمان بیشتر لذت می برید.

در بیشتر کارهایمان از مواد و وسایل دور ریختنی استفاده کرده ایم اینطوری هم به حفظ محیط زیست کمک می کنیم و هم صرفه جویی را یاد می گیریم و از آن لذت می بریم در ضمن می آموزیم به هر چیز معمولی و به ظاهر بی ارزش ، خلاقانه نگاه کنیم و برای آن کارآیی پیداکنیم و بالاخره به وسیله آن یک چیز قشنگ و ماندگار بسازیم .

نکته دیگر اینکه وقتی کارهای بچه ها و آدمهای دیگر را می بینیم بیشتر از تجربه های آن کیف می کنیم چون کم کم  می فهمیم که همه نمی توانند مثل ما از هر چیز ساده و معمولی و دور ریختنی کارهای زیبا و قشنگ بسازند، اما ما می توانیم و این توانایی ما را محکم و قوی می کند، چون به راحتی می توانیم در هر شرایطی و با هر امکان ساده ای یک چیز نو و بدرد بخور   بسازیم و هیچ وقت احساس ناتوانی نکنیم .


هر سال نمایشگاه دستاوردهای کودکان شش ساله با آثار زیبا و منحصر به فردی از کودکان مزین می شود.

امسال برای همه بخشهای نمایشگاه، توضیحات ویژه ایی شامل نحوه کار و نیز تفکر نهفته در آنها ارائه شده بود. در عین حال هر بخش یک مسئول از میان کودکان شش ساله داشت که برای بازدید کنندگان توضیحاتی پیرامون فعالیت بخش ویژه خودش ارائه می داد.

نحوه برگزاری نمایشگاه، حس مسئولیت پذیری و جدیت کودکان برای ایفای هرچه بهتر مسئولیتشان بسیار چشمگیر و قابل توجه بود چنانکه این توانایی اغلب مخاطبین را تحت تاثیر قرار می داد.                                           

                                                         

موضوع نقاشی ها، کاردستی ها و فعالیت های دیگر بسیار متنوع، خلاق و جالب بودند. در همه آنها نشانه هایی از هدف مندی، نوآوری، ذهن پویا و جوستجوگر و انسجام میان موضوع و طرح به خوبی مشهود بود، همه این موارد درک دقیق کودکان از فعالیتهای ارائه شده را نشان می داد.

همین امر سبب شد تعدادی از بازدیدکنندگان از مشاهده این آثار شگفت زده شوند.   

 

                                            

در عین حال برخی از والدین کودکان با صراحت از رشد قابلیت ها، حساسیت ها، و توانمندیهای فرزندشان در طول دوره مذکور یاد کرده اند.

 

   
 
 


   تازه ها
کنسرت آموزشی
اجرای کنسرت آموزشی گروه موسیقی
ادامه...
کارگاه تابستان 98
کارگاه های تابستانی آشیانه کودک و نوجوان
ادامه...
یازدهمین نمایشگاه کتاب و اسباب بازی
یازدهمین نمایشگاه کتاب و وسایل کمک آموزشی ویژه کودک و نوجوان و خانواده
ادامه...
اردوی خانواده
«نمایش گروفالو» «به مناسبت روز جهانی کودک»
ادامه...
تور اردوهای خانوادگی آشیانه
یک گردش گروهی جذاب در یک جمع سالم، امن و کاملا خانوادگی
ادامه...
کلاس های بازی،شادی، موسیقی
یک کارگاه فرح بخش و دل انگیز برای فرزندان شما با ...
ادامه...
کلاس های تابستان 97
تابستان امسال آشیانه با کارگاه های مفرح ، جذاب و.....
ادامه...
کارگاه قصه های شاهنامه به زبان ساده
آشنایی ، بازی و نمایش با قصه های شیرین شاهنامه,...
ادامه...
کارگاه علوم، آزمایش ها و سرگرمی ها علمی
این کارگاه با هدف تقویت اعتماد به نفس، تقویت کار گروهی و تعامل، ارتقا دانش علمی و عملی مخاطبین بوسیله آزمایش های...
ادامه...
                       صفحه اصلی  :: گالری  :: تازه های آشیانه  :: تماس با ما                        
تمامی حقوق این سایت متعلق به آشیانه کودکان و نوجوانان میباشد