تولیدات

 

اجراي صحنه اي«قصه هاي حركتي روايت دوم» اثر«فريبرز رستمي» از مركز موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوز دريافت کرد. به گزارش روابط عمومي آشيانه كودك و نوجوان طي شبهاي 16 و17 مرداد ماه 93 ساعت 22 در تالار وحدت شاهد روايت دوم قصه هاي حركتي خواهيم بود. اين اثر در دوبخش: قصه ي موسيقايي عاشيق غريب در 13 پرده با تركيبي خلاق از موسيقي، حركت و قصه و آواز بازي هاي حيوانات اجرا خواهد شد. در اين اجرا سي نفر از كودكان و نوجوانان كلاس هاي آموزشي آشيانه كودك و نوجوان حضور دارند.

در این اجرا از سازهای کوبه ای پوست صدا و خود صدا ی مناطق مختلف ایران؛ مناسب سازی شده برای کودکان به همراه تار، سنتور و سه تار استفاده شده است. قصه ی این اثر با موسیقی و حرکت کودکان و روایت گری آنها در لابلای پرده ها به همراه ترانه های موسیقی اقوام ایرانی متناسب با هر پرده ارائه می شود. هم چنین در بخش دوم شش آواز بازی حیوانات اجرا می گردد که ترکیبی خلاق از موسیقی بازی و حرکت است.

روایت اول این اثر تحت عنوان«قصه های حرکتی روایت اول» در نخستین جشنواره موسیقی کودک ایران در سال 1390 برنده  جایزه بهترین اثر طی پنج سال گذشته شد.

قطعات بخش اول : الف) آواز بازی بهار ترکیبی از موسیقی  بازی وحرکت

ب) قصه ی موسیقایی عاشیق غریب در 15 پرده :

1-غریب در بیابان2-خواب غریب 3-سرگشتگی غریب و شاه صنم های خیالی 4-سفر به تفلیس 5- میدان شهر تفلیس 6- قهوه خانه دلی محمود7- خوجه صنعان 8- دئیشمه(مسابقه سخنوری عاشیق ها)9-خواستگاری 10- خداحافظی غریب وصنم11- غریب در مزرعه 12- پیر و غریب 13- در جستجوی غریب        14- بازگشت به خانه ی مادری 15- عروسی .

15 دقیقه استراحت

قطعات بخش دوم: آواز بازی درختکاری

2- آواز بازی مار

3- آواز بازی کرگدن

4- آواز بازی فیل

5- آواز بازی موش

6- آواز بازی پشه

 

ایده پرداز، طراح، آهنگ ساز و سرپرست گروه : فریبرز رستمی

کارگردان حرکات : کاملیا شیخ نوران

بازنویسی قصه و طراح روایت: نغمه محمدی

گروه کودکان: آرین احدی نیا (تار،حرکت،ساز کوبه ای) ایلیا احمد یار(ساز کوبه ای، آواز،حرکت) کیاوش اسدی(سنتور،حرکت،ناقاره) افرا افروز(حرکت ساز کوبه ای وآواز) حورا آقایی(حرکت،تنبک و آواز) بهار الستی(حرکت،تنبک و آواز) سما حاج بابایی(ساز کوبه ای،حرکت و آواز) بهار پایدار(حرکت،دهل گپ و آواز) نسترن پور طاهریان(حرکت،سه تار و آواز)جانان تهرانی(تنبک،دایره، حرکت و اواز) علی جهانگیری(ساز کوبه ای،حرکت و اواز )صدرا جهانگیری (ساز کوبه ای،حرکت و آواز) متین حاجیان( تنبک،دایره حرکت و اواز) رومینا حاجی نوری(حرکت،آواز و ساز کوبه ای) یارا رستمی(دسرکوتن،حرکت و آواز) طاها رواقی(حرکت، ساز کوبه ای و آواز) پانته آ زینی(حرکت، سازهای افکتیو بادی و آواز) صدرا سلیم جو(تار، ساز کوبه ای، حرکت و اواز) کسری شمعدانی حق(حرکت، آواز و ساز های خود صدا) غزل شیر محمد(حرکت، ساز کوبه ای و آواز) ستاره صالحی منش(حرکت، تنبک و اواز) آریو فقیه روحی(حرکت، ساز های خود صدا و آواز) نیایش فیروزی(حرکت، نقالی، سازهای خود صدا و آواز) کامیاب گلشاهی(حرکت، دایره زنگی و آواز) سینا محمد ابراهیم(دهل، حرکت و آواز) محمد آیین منصف پور(دهل،حرکت و آواز) یامین منصف پور(حرکت ، تنبک و آواز) پویان مهربان(سنتور، حرکت، ناقاره و آواز) یزدان وفاجو(حرکت ،کرپ ( نوعی ساز خود صدا در گیلان) و اواز) سارینا یگانگی(حرکت، تنبک و اواز)  

 برای تهيه بليط به سایت ایران کنسرت مراجعه نمایید هم چنین گیشه تالار وحدت و تلفن های : 44223092- 44212328 آشیانه کودک و نوجوان پاسخگو خواهند بود.

خرید بلیط کنسرت...

 

----------------------------------------------------------------------------------

حضور گروه موسیقی آشیانه کودک و نوجوان

به دعوت انجمن موسیقی ایران و مرکز موسیقی وزارت ارشاد

در جشنواره موسیقی فجر

26 بهمن 1392 ساعت  18:30  تالار اریکه ایرانیان

امسال با سی نفر از بچه های کلاس های موسیقی که در جلسات تمرین حضور پیدا کردند .قصه های حرکتی روایت دوم را به صحنه خواهیم برد.

اجرای ما شامل دو بخش کلی است : الف) سه پرده از قصه ی موسیقایی «عاشیق غریب»  که با ترکیب حرکت – موسیقی اقوام و سازهای کوبه ای به همراه روایت های کوتاه کودکان از قصه است .ب)چهار آواز بازی با  موضوع طبیعت حیوانات است .در این اجرا دو تار و دو سنتور و سازهای کوبه ای و افکتیو ایران اجرای بچه ها را همراهی می کنند.

هر یک از آواز بازی ها ساختار مستقلی دارند و مبتنی بر اهداف آموزشی مشخصی ساخته و طراحی شده اند.شکل نهایی و کامل این اثر را در تابستان اینده در تالار وحدت اجرا خواهیم کرد .که شامل قصه ی کامل در یازده پرده و دوازده آواز بازی حیوانات خواهد بود.


اعضای گروه :

الف) گروه کودکان : حورا آقایی ، ایلیا احمد یار ،افرا افروز ،کیاوش اسدی ،آرین احدی نیا ،بهار الستی سما حاج بابایی ،بهار پایدار ،نسترن پور طاهریان ، صدرا جهانگیری ، علی جهانگیری ، متین حاجیان ، رومینا حاجی نوری ، یارا رستمی ، طاها رواقی ، پانته آ زینی ، صدرا سلیم جو ، ،جانان شهبار تهرانی ، کسری شمعدانی حق ، غزل شیرمحمد، ستاره صالحی منش ، آریو فقیه روحی ، نیایش فیروزی ، کامیاب گلشاهی ، سینا محمد ابراهیم، محمد آیین منصف پور ، یامین منصف پور ، پویان مهربان ، یزدان وفا جو ، سارینا یگانگی .

سازها : تار ، سنتور ، سازهای کوبه ای و افکتیو مناطق ایران. مناسب سازی شده در آشیانه کودک و نوجوان .

ب) طراح، آهنگساز و سرپرست : فریبرز رستمی

مربی و طراح حرکات : کاملیا شیخ نوران

مربی تار و هماهنگی تار و سنتور : محسن ذوالقدر

مربیان کلاسها : اشرف خلیلی ،حمید قنبری ، امیر سعید شهباز تهرانی ، 

هماهنگی : محمدرضا محمدی، افسانه لطفی

دوخت لباس: زهرا چراغی(کارگاه طراحی و دوخت بی نظیر)

مدیر روابط عمومی گروه : امیرسعید  شهباز تهرانی

قطعات اجرایی :

1-     آواز بازی بهار

2-     قصه ی موسیقایی عاشیق غریب :

3-     پرده ی اول : غریب در بیابان

4-     ترانه ی« هیار هیار » از مجموعه ی موسیقی قوم تالش

5-     پرده ی دوم: رویای غریب

6-     ترانه ی «هوی لیلی » از مجموعه ی اجرایی گالش های گیلان

7-     پرده ی سوم : سفر به تفلیس

8-     ترانه ی «بارون » از ترانه های استان فارس

9-     آواز بازی «درختکاری » با شعر زنده یاد عباس یمینی شریف و ترانه ای از موسیقی قوم قشقایی

10-ترانه ای از استان فارس

11-آواز بازی مار

12-آواز بازی کرگدن

چگونگی اقدام برای تهیه بلیط جشنواره پس از اعلام توسط دبیر خانه جشنواره موسیقی فجر به مخاطبین گرامی آشیانه ارائه خواهد شد.


از هم اکنون نیز می توانید تقاضا ی خود را به دفتر موسسه با ذکر نام و شماره تماس اعلام بفرمایید.


قصه های حرکتی روایت اول

تاریخچه

کار گروه موسیقی آشیانه کودک و نوجوان ترکیبی از متخصصین موسیقی ،تربیتی و حرکتی است که فعالیت خود را همراه با پژوهش های کاربردی دست کم سه سال قبل از تاسیس موسسه آغاز به کار کرد .اندیشه ی طراحی و تدوین یک روش آموزش موسیقی به کودکان متکی بر فرهنگ موسیقی ایران دغدغه اصلی این گروه بود که با طراحی ، پژوهش ، آهنگسازی و سرپرستی فریبرز رستمی از پس دوازده سال کار پیگیر به کار خود ادامه داده و در حال انتشار نتایج فعالیت های خود توسط واحد انتشار آثار صوتی ،تصویری و رایانه ای موسسه است. 

یکی از دستاورد های پژوهشی این طرح توجه به شش شاخص : بداهه پردازی، صوت، ریتم، حرکت، ساز شناسی و قصه های موسیقایی یود . آموزش غیر مستقیم اجزاء و عناصر این مفاهیم با رویکرد کودک محوری ؛ گروههای کودکان موسسه را برای اجرای صحنه ای در اشکال گوناگون اماده می کرد.پس از چندین اجرای آزمایشی با هدف تثبیت روحیه خودباوری ، اعتماد به نفس ، احساس توفیق در پرتو کار جمعی ،کسب لذت از اجرای صحنه ای و... یکی از بهترین گزینه ها ترکیب موسیقی ایرانی ،قصه ها و روایات شفاهی که توسط موسیقی دانان اقوام گوناگون ایرانی در گوشه و کنار قرائت می شدند و حرکات بر گرفته از بازیها ، آیین ها و فعالیت های روزمره مردم ایران بود.این مجموعه را « قصه های حرکتی » نامگذاری شد که در حقیقیت یکی از اشکال اجرایی گروههای آموزشگاه موسیقی موسسه فرهنگی هنری آشیانه کودک و نوجوان است. 

اولین اجرای رسمی قصه های حرکتی به دعوت مرکز موسیقی وزارت ارشاد و استاد محترم جناب آقای کامبیز روشن روان دبیر وقت جشنواره موسیقی فجر در آذر ماه 1387 در فرهنگسرای نیاوران به صحنه رفت که تبعات آن تشویق و ترغیب اهالی موسیقی ، فرهنگ و تعلیم و تربیت بود .

در پی این اجرا که آزمونی برای یک اجرای بزرگ صحنه ای محسوب می شد گروه را برای اجرا در تالار وحدت آماده کردیم و در روز های 20-18 مرداد ماه 1388 به مدت سه روز اثر« قصه های حرکتی روایت اول» در تالار وحدت به صحنه رفت .اجرای مطلوب و حیرت انگیز گروه کودکان با استقبال مناسبی روبرو شد. بازتاب قصه های حرکتی را اینجا ببینید.

این اجرا با پنج دوربین و با کارگردانی محسن احمدی ،صدابرداری آرمین کارباف –مهرناز محبتی ضبط گردید و در اسفند 1388 از معاونت سینمایی و مرکز موسیقی وزارت ارشاد مجوز انتشار دریافت کرد در تابستان 1389 در موسسه کپی رایت امریکا ثبت شد و در اواخر تابستان 1389 در دو شکل ولت و پک با دوسی دی و دو دی وی دی به بازار موسیقی عرضه خواهد شد.

هم اکنون اثر دوم این گروه با ترکیب جدیدی از کودکان در حال برنامه ریزی برای اجرا های بعدی و انتشار آنهاست

 

خلاصه بگوئیم ....

- قصه های حرکتی ترکیبی خلاقانه از عناصر فرهنگ موسیقایی ایران و نیاز های کودکی است.

- قصه های حرکتی فعالیتی گروهی با نگاهی کودک محور است که مجموعه ای از فرهنگ غنی و وسیع سرزمینمان را به شکلی روز آمد و مناسب سازی شده پیش روی کودکان می گذارد.

- قصه های حرکتی میوه روش نوین آموزش موسیقی به کودکان متکی بر فرهنگ موسیقی ایران است.

- قصه های حرکتی بستری آزاد برای آموختن، کشف کردن و خلق کردن موسیقی توسط کودکان است.

- در قصه های حرکتی کودکان همکاری کرده اند، تصمیم گرفته اند ، انتخاب کرده اند ، تنظیم کرده اند ، اجرا کرده اند ، لذت برده و احساس موفقیت را با سلول به سلولشان حس کرده اند.

- قصه های حرکتی فضایی تازه است برای نفس کشیدن ؛ به دور از باید ها و نباید ها ، ساحتی برای رهیدن ، دویدن ، خندیدن ، دوستی ، همکاری وهمدلی ؛ بی دغدغه حضور نظاره گران و بی باز خواست آموزش دهندگان. 

برای اطلاع از شیوه تهیه DVD این اثر لطفا  اینجا  را کلیک کنید. همچنین می توانید با کلیک بر روی لینک زیر  تیزر آن را مشاهده بفرمائید                                                                            

http://www.vimeo.com/user4493735/videos

 

      جلسه نقد و بررسی قصه های حرکتی

 با حضور آقای دکتر ساسان فاطمی و فریبرز رستمی    

  شنبه 7/8/90

  ساعت 17:00 

 مکان:خیابان بهشتی خیابان احمد قصیر (بخارست)              

 نبش کوچه سوم مرکز فرهنگی شهر کتاب                            

     ورود برای عموم آزاد است                                

                              

 *گردهمایی قصه های حرکتی

 اهداء لوح تقدیر به گروه قصه های حرکتی

 
 کارهای گروهی لطف و ویژگی منحصر به فرد خودشان را دارند . گاه آنچنان دلچسب و خاطره انگیزند که همواره بخشی از ذهن و یاد ما را با خود همراه می کنند.تمارین، اجراها و تولید آلبوم موسیقی کودک «قصه های حرکتی روایت اول» از این دست کارها بود. چنان دلچسب که پس از حدود دوسال و به مناسبت انتشار نمونه جدید دی وی دی  این اثر و اهداء لوح و هدایایی کوچک از طرف موسسه ، بچه ها به آشیانه کودک و نوجوان دعوت شده بودند. قرار شد که یکی از والدین هم در صورت تمایل با آنها باشند.در این جلسه حدود 45 نفر شرکت کرده بودند . این نشست شیرین با بیان خاطراتی توسط بچه ها هدایت شد و در یک روند صمیمی توسط دو تن از بچه ها و به انتخاب خودشان هدایای موسسه به سایر افراد گروه اهدا شد.
 

   تازه ها
کنسرت آموزشی
اجرای کنسرت آموزشی گروه موسیقی
ادامه...
کارگاه تابستان 98
کارگاه های تابستانی آشیانه کودک و نوجوان
ادامه...
یازدهمین نمایشگاه کتاب و اسباب بازی
یازدهمین نمایشگاه کتاب و وسایل کمک آموزشی ویژه کودک و نوجوان و خانواده
ادامه...
اردوی خانواده
«نمایش گروفالو» «به مناسبت روز جهانی کودک»
ادامه...
تور اردوهای خانوادگی آشیانه
یک گردش گروهی جذاب در یک جمع سالم، امن و کاملا خانوادگی
ادامه...
کلاس های بازی،شادی، موسیقی
یک کارگاه فرح بخش و دل انگیز برای فرزندان شما با ...
ادامه...
کلاس های تابستان 97
تابستان امسال آشیانه با کارگاه های مفرح ، جذاب و.....
ادامه...
کارگاه قصه های شاهنامه به زبان ساده
آشنایی ، بازی و نمایش با قصه های شیرین شاهنامه,...
ادامه...
کارگاه علوم، آزمایش ها و سرگرمی ها علمی
این کارگاه با هدف تقویت اعتماد به نفس، تقویت کار گروهی و تعامل، ارتقا دانش علمی و عملی مخاطبین بوسیله آزمایش های...
ادامه...
                       صفحه اصلی  :: گالری  :: تازه های آشیانه  :: تماس با ما                        
تمامی حقوق این سایت متعلق به آشیانه کودکان و نوجوانان میباشد