معرفی

شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که به هنگام تصمیم گیری برای انتخاب رشته تحصیلی در دانشگاه و نیز آینده شغلیتان کمابیش سردرگم بوده اید و حتما زمانی را به یاد می آورید که با انبوه تردید و دودلی سرانجام رشته ای یا حرفه ای را تقریبا به صورت شانسی و با اشراف و آگاهی اندک  و یا بر اساس توصیه های اطرافیان انتخاب نمودید.

در کارگاه های تجربی طی فصول پی در پی  و با موضوعات متنوع و گوناگون تلاش کرده ایم این عدم شناخت و آگاهی را  در نوجوانان و جوانان فردا به اگاهی و شناختی نسبی برسانیم.

کارگاه های تجربی فرصتی طلایی است برای کسب تجربه و آگاهی پیرامون انواع هنر، مشاغل و فنون گوناگون.

 

 

درکارگاه تجربی چه می گذرد ؟

بچه ها هر فصل در معرض تجربه و کار بر روی سه یا چهار موضوع به ظاهر متفاوت قرار می گیرند.

این موضوعات همگی در بطن خود دارای یک یا چند نقطه عطف و اشتراک هستند. همگی یک علم ، یا یک هنر هستند، و همه آنها می توانند به عنوان یک شغل  یا حرفه یا یک فن مطرح باشند. بنابراین تجربه گران بدون آنکه مجبور باشند کلاسهای خشک و آنالیز شده ای را تحمل کنند طی فصول  مختلف، پی در پی با مشاغل و حرفه های گوناگون از زوایای متفاوت روبرو می شوند.

در عین حال گاه یک موضوع طی چند فصل به اشکال گوناگون و از جنبه های متفاوت ارائه می گردد. در این صورت تجربه گران با آن موضوع از زوایای مختلف مواجه می شوند که این امر سبب رشد و گسترش ذهن مخاطب از طریق ارزیابی چند جانبه یک موضوع واحد می گردد یعنی بدون آنکه تجربه گران در فضای خشک آموزشی قرار بگیرند و بدون آنکه متوجه باشند به صورت عملی و تجربی با یک موضوع ثابت از چند جنبه متفاوت مواجه می شوند ودربطن این مواجهه به توانایی ها و پتانسیل بالقوه موجود در آن موضوع پی می برند.

فایده و ارزش کارگاه های تجربی و چنین برخوردی با موضوعات چیست؟

مهمترین و ارزشمندترین نتیجه ای که این روش دارد برخورد عملی و ملموس و در عین حال کاملا غیر مستقیم با موضوعات است. به گونه ای که تجربه گران بیش از آنکه یاد بگیرند، بیاموزند و ملزم باشند جواب پس دهند؛ تجربه می کنند، لذت میبرند، بازی می کنند، می سازند و در پایان دوره گاه دیده شده که خلق می کنند. فراموش نکنیم آنجا که انسان از آموزش و تجربه به مرحله خلق، یعنی تولید و ایجاد یک ایده نو و کاملا شخصی برسد ، رشد، ابداع، خلاقیت، و در عین حال مشکل گشایی نیز شکل می گیرد.

دومین فایده ای که کارگاه ها دارند، تنوع موضوعات آنهاست، یعنی مخاطبین مثل همه کلاسها و دوره های دیگر مجبور نیستند یک موضوع واحد را طی یک فصل از آغاز تا پایان طی کنند بلکه چند موضوع متنوع را تجربه می کنند. از نظر اقتصادی نیز کارگاه ها مقرون به صرفه ترندچراکه با پرداخت تنها یک هزینه فرزندمان در معرض دریافت و تجربه سه موضوع علمی ، فنی، هنری و فرهنگی قرار می گیرد و نسبت به هر سه عنوان ارائه شده شناخت پیدا می کند و در نهایت هر سه عنوان را بصورت علمی و عملی تجربه می نماید.

 

در این صورت بچه ها طی یک فصل هیچ موضوعی را به صورت جدی و کامل یاد نمی گیرند بلکه فقط سرفصلهایی از هر موضوع عنوان می شود و بچه ها به صورت گذرا با آنها مواجه می شوند؟

 شاید در یک نگاه کلی چنین به نظر آید اما همانطور که در بخش اول همین مطلب توضیح داده شد، کسب آگاهی، تجربه و شناخت بیشتر و دقیقتر، مستلزم حضور مداوم و پی در پی تجربه گران طی  فصول  متوالی می باشد تا  بتوانند یک موضوع را از جنبه های گوناگون دریابند. با این روش کودکان و نوجوانان طوطی وار نمی آموزند بلکه مباحث بصورت عملی ، ملموس و البته غیر مستقیم به آنها منتقل می شوند، بنابراین یکی از مهمترین محاسن و پیامدهای این روش، شناخت و درک مفهومی موضوعات می باشد..

یعنی در چنین روندی مخاطب نگرشی چندوجهی و عمیق نسبت به موضوعات  پیدا می کند و بدین ترتیب او می تواند در جنبه های مختلف زندگی روزمره از این نگاه چند وجهی بهره مند گردد. به زبانی ساده تر تجربه گر در این روند دارای قدرت تعمیم و تطبیق می شود و می تواند در شرایط و موارد گوناگون از اندوخته ها وتوانمندیهای بالقوه اش به تناسب و فراخور شرایط موجود استفاده کند، خوب است بدانیم که این توانایی ، یکی از مهمترین ویژگیهای افراد خلاق ، پویا و سازنده می باشد. بدیهی است برای دستیابی فرزندانمان به توانایی فوق لازم است پی در پی  و مداوم با این روش عملی و تجربی در ارتباط باشند .

لازم به یادآوری است که در این سن (دبستان- راهنمایی ) افراد باید هرچه بیشتر تجربه بیندوزد ...  بیازمایند و خطا کنند تا بدینوسیله بتوانند خودشان را بشناسند و در زمینه های گوناگون توانایی هایشان را محک بزنند و به علاقمندی هایشان و ویژگی های شخصیتشان پی ببرند. بدین ترتیب آنها می توانند در مرحله بعد (جوانی )بر اساس تجارب و دریافتهای دوران گذشته ، آینده دلخواه خود را با آگاهی و شناخت انتخاب کنند.

بنابراین از دیگر فواید کارگاههای تجربی  کشف استعدادها و توانایی های فرزندان و هدایت آنها به انتخابگری آگاهانه در مراحل بعدی زندگی می باشد

از دیگر اهداف دراز مدت کارگاه ها  می توان به : ارتقاء سطح سلیقه افراد، شناخت صحیح نسبت به رشته ها و حرفه های گوناگون، شناخت تفاوتها  وشباهتهای آنها، ترغیب تجربه گران به تفکر و تعمق در موضوعات و .... اشاره کرد.

                                                                                                                  نغمه محمدی

 

 

شرایط برگزاری و شرکت در کارگاه ها

1.کارگاه ها به صورت فصلی برگزار می شود. (هفته ای یک جلسه)

2. با ثبت نام در هر دوره، تجربه آموزان عزیز عضو آشیانه خواهند شد و می­توانند از امکانات جانبی مؤسسه طبق شرایط اعلام شده بهره مند گردند.

3. در ابتدای هر دوره عناوین ویژه هر فصل ارائه می­شوند. از آنجا که هدف از برگزاری کارگاه های مذکور تجربه گری، شناخت و نه آموزش مستقیم عناوین ارائه شده می باشد ؛ نحوه برخورداری از موضوعات و نیز تعداد جلسات هر عنوان به طور نسبی به اعضاء هر دوره واگذار میگردد تا علاوه بر ایجاد حس مشارکت در تصمیم گیری؛ طراوت، تازگی، جذابیت و سودمندی عناوین حفظ شود.

4. کودکان، نوجوانان و خانواده های عزیز می توانند موضوعات و مباحثی را که در مدرسه با آنها روبرو می باشند مبتنی بر نیازهای تحصیلی یا تجربی دانش آموزان به مؤسسه ارائه دهند تا برای آنها راهکارهای اجرایی بیندیشیم و به عنوان یک موضوع کارگاهی آنها را ارائه دهیم، بدین ترتیب کارگاه ها می­توانند به عنوان یک فعالیت تکمیلی در کنار مدرسه برای کودکان مفید و مورد استفاده باشند.

 

برنامه این فصل آشیانه کودک و نوجوان را در  اینجا  ببینید.

   تازه ها
کنسرت آموزشی
اجرای کنسرت آموزشی گروه موسیقی
ادامه...
کارگاه تابستان 98
کارگاه های تابستانی آشیانه کودک و نوجوان
ادامه...
یازدهمین نمایشگاه کتاب و اسباب بازی
یازدهمین نمایشگاه کتاب و وسایل کمک آموزشی ویژه کودک و نوجوان و خانواده
ادامه...
اردوی خانواده
«نمایش گروفالو» «به مناسبت روز جهانی کودک»
ادامه...
تور اردوهای خانوادگی آشیانه
یک گردش گروهی جذاب در یک جمع سالم، امن و کاملا خانوادگی
ادامه...
کلاس های بازی،شادی، موسیقی
یک کارگاه فرح بخش و دل انگیز برای فرزندان شما با ...
ادامه...
کلاس های تابستان 97
تابستان امسال آشیانه با کارگاه های مفرح ، جذاب و.....
ادامه...
کارگاه قصه های شاهنامه به زبان ساده
آشنایی ، بازی و نمایش با قصه های شیرین شاهنامه,...
ادامه...
کارگاه علوم، آزمایش ها و سرگرمی ها علمی
این کارگاه با هدف تقویت اعتماد به نفس، تقویت کار گروهی و تعامل، ارتقا دانش علمی و عملی مخاطبین بوسیله آزمایش های...
ادامه...
                       صفحه اصلی  :: گالری  :: تازه های آشیانه  :: تماس با ما                        
تمامی حقوق این سایت متعلق به آشیانه کودکان و نوجوانان میباشد