اخبار»خیمه شب بازی

خیمه شب بازی

خیمه شب بازی در آشیانه

نمایشی شاد و سراسر خنده، ویژه کودک و نوجوان

تجربه ای دل انگیز و به یاد ماندنی از یک سنت نمایشی کهن

 

زمان : شنبه 16 بهمن

ساعت : 17

مکان : آشیانه کودک


خیمه شب بازی چیست ؟

نمایش عروسکی یا خیمه شب بازی طبق آخرین نظریه ها در اصل از ایران شروع شده اما در زمان ترکهای عثمانی به ترکیه رفته و در آنجا قوت گرفته و تحت عنوان نمایش قره گوز (karagoz) (چشم سیاه) معروف گشته است .

برخی خیمه شب بازی را به کمدیا دل آرته منسوب می دادنند و گروهی بر این عقیده اند که از کشورهای کهن چین، هند، ژاپن و نواحی جنوب شرقی آسیا به اروپا نفوذ کرده است.خیمه شب بازی یا شب بازی، شب ها و در خیمه ای که دو طرفش دو چراغ روشن بود، نمایش داده می شد. صندوق صحنه ای بود به درازای سه ربع و بلندی 3 ذرع. یک طرف صندوق به طرف تماشاگران باز بود و سه طرف دیگرش اتاقی را نشان می داد. صندوق در خیمه بود و نمایشگران پشت صندوق مخفی مخفی می شد و عروسک ها را با نخ یا بالهای نازک تکان می داد. در نمایش های خیمه ای که خاص طبقات بالا اجرا می شد، نمایش ها مجلل و مفصل و خیمه فاخر و رنگارنگ بوده است.

 

در ایران

خیمه شب بازی در زمان بهرام گور، مقارن با کوچ بازیگران کولی هند متداول شد. این نمایش شاد به مناسبت جشنها، عروسی ها، ختنه سوران ها به اجرا در می آمد. در خیمه شب بازی تعدادی عروسک در اندازه های 20 تا 25 سانتی متر از چوب ساخته شده بود و در محلی به نام خیمه به جای آدمها ایفای نقش می کردند. عروسک های زن روسری، شلیته و چاقچور بر تن داشتند و عروسک های مرد، کلاه نمدی، پیراهن آبی یا قرمز و شلواری سیاه و گشاد.

بر اساس نوع عروسک و نحوه اجرای آنها، نمایش های خیمه شب بازی به دو دسته کلی تقسیم شده است :

در حالت اول عروسکها از کیسه ساخته می شد. انگشتان دست عروسک گردان در سر و دو دست عروسک جای می گرفت و آن را بالای سر خود به حرکت در می آورد. در این حالت عروسک گردان پشت پرده روی زمین می نشست. در حالت دوم عروسک ها با نخ، با سیمی که از بالا به آنها وصل شده بود حرکت می کردند. خیمه شب بازی در این حالت شب هنگام داخل خیمه برگزار می شد. خیمه در واقع صندوقی بود که از یک سو رو به تماشاگر داشت و از سه سوی دیگر دیوارهای اتاق را القاء می کرد. شخصیت های مهم این عروسک ها، پهلوانان کچل، پهلوان پنبه، ملا، عروس، مادر زن و دیو بودند. پهلوانان کچل قهرمان زیرکی بود و سری طاس داشت. پهلوان پنبه فقط برای عروسکهای ضعیف تر از خود شجاع بود و  عروس خجالتی و پر مدعا داشت. در خیمه شب بازی مردی به نام مرشد کنار خیمه می نشست و با تنبک، موسیقی ضربی می نواخت . مرشد گاهی هم آوازهای محلی می خواند . گفته های عروسک ها نا مشخص و خنده دار بود، زیرا از سوتکهایی که در دهان عروسک گردان ها بود تولید می شد. مرشد ضمن گفت و گو با عروسک ها ، قبل از این که جمله خود را بیان کند، با لحنی استفهامی جمله عروسک مخاطبش را تکرار می کرد تا تماشاگران معنی آنها را بفهمند.


 تصویر اول
   تازه ها
یازدهمین نمایشگاه کتاب و اسباب بازی
یازدهمین نمایشگاه کتاب و وسایل کمک آموزشی ویژه کودک و نوجوان و خانواده
ادامه...
اردوی خانواده
«نمایش گروفالو» «به مناسبت روز جهانی کودک»
ادامه...
تور اردوهای خانوادگی آشیانه
یک گردش گروهی جذاب در یک جمع سالم، امن و کاملا خانوادگی
ادامه...
کلاس های بازی،شادی، موسیقی
یک کارگاه فرح بخش و دل انگیز برای فرزندان شما با ...
ادامه...
کلاس های تابستان 97
تابستان امسال آشیانه با کارگاه های مفرح ، جذاب و.....
ادامه...
کارگاه قصه های شاهنامه به زبان ساده
آشنایی ، بازی و نمایش با قصه های شیرین شاهنامه,...
ادامه...
کارگاه علوم، آزمایش ها و سرگرمی ها علمی
این کارگاه با هدف تقویت اعتماد به نفس، تقویت کار گروهی و تعامل، ارتقا دانش علمی و عملی مخاطبین بوسیله آزمایش های...
ادامه...
کارگاه کاملا متفاوت بنام هم فال و هم تماشا
آشنایی با هنرهای تجسمی و نمایشی در غالب کار گروهی، تعامل و تجربه گری با هدف تقویت کار گروهی ، تقویت اعتماد به نفس ،استقلال فکری و ...
ادامه...
کارگاه خلاقیت و سرگرمیهای هنری
نقاشی و تجربه های تجسمی مفرح با هدف تقویت اعتماد به نفس و ...
ادامه...
                       صفحه اصلی  :: گالری  :: تازه های آشیانه  :: تماس با ما                        
تمامی حقوق این سایت متعلق به آشیانه کودکان و نوجوانان میباشد